Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Pääkirjoitus Löysä oikeus kotiopetukseen on lapselle riski

Kotiopetuksen suosio on yli kaksinkertaistunut Kanta-Hämeessä muutamassa vuodessa.

Vaikka kotiopetuksessa olevien lasten lukumäärä on maakunnassa vain joitain kymmeniä, on sen suhteellinen suosio kasvanut alhaisen syntyvyyden vuoksi.

Opetus- ja kulttuuriministeriön tuore selvitys paljastaa, että sama kehitys on myös muualla Suomessa. On paikallaan kysyä, vastaako kehitys lapsen etua.

Suomessa lapsella on oppivelvollisuus vaan ei koulupakkoa. Kotiopetusta on ministeriön selvityksen mukaan perusteltu perusoikeuksilla. Lapsella on oppivelvollisuus, mutta toisaalta huoltajalla on oikeus päättää lapsensa kasvatuksesta.

Vakaumukselliset ja elämänkatsomukselliset syyt ovat pitäneet kotiopetuksen mahdollisena. Nykyisin huoltaja voi siirtää lapsen kotiopetukseen pelkällä ilmoituksella. Tämä heittää pallon lapsen oppivelvollisuuden toteutumisesta huoltajalle. Kunnan pitäisi valvoa kotiopetuksessa olevan lapsen opetuksen kehitystä.

Ongelmia voi syntyä, kun valvonta paljastaa, ettei oppi menekään kotona toivotusti perille.

Suomessa perusopetus on kouluruokaa ja joskus koulukyytejäkin myöten maksutonta, ja opettajillakin on lähtökohtaisesti ylemmät korkeakoulututkinnot.

Kouluissa on opinto-ohjausta, koulukuraattoreita, terveydenhoitajia. Siellä on myös ikätovereita, joista voi kehittyä elinikäisiä kavereita. Vanhanaikainen uskonnonopetuskin on vuosikymmenissä muuttunut, ja tarjolla on elämänkatsomustietoa.

Koulussa lapsi voi oppia, että ihmiset tulevat erilaisista taustoista. Se on myös sosiaalisen oppimisen paikka, jossa voi parhaimmillaan alkaa tulla toimeen sellaisten ihmisten kanssa, joiden mielipiteet eivät vastaa omia.

Kuitenkin Suomessa pelkkä ilmoitus riittää siihen, että lapsen voi siirtää kaiken tuon ulkopuolelle.

Nykyinen kotiopetusoikeus ei ole paras ja kestävä ratkaisu sosiaalisiin ja terveydellisiin ongelmiin, kuten koulukiusaamiseen tai epäterveiden tilojen synnyttämiin haittoihin.

Pahimmassa tapauksessa huoltajalla voi olla mielikuva koulusta jonkinlaisena aivopesulana, jonka maailmankuva ei kelpaa.

Nyt on mahdollista tilanne, jossa vanhemman mielestä paras totuus löytyykin lapselle kotoa.

Ministeriön selvityksessä on ehdotuksia. Kotiopetuksesta voisi tehdä luvanvaraista, tai Suomeen voisi tulla koulupakko. Ideat ovat tervetulleita.