Tilaa

Yritystilaus tunnistettu

Voit käyttää palvelun kaikkia sisältöjä vapaasti. Jos haluat kommentoida, kirjaudu sisään henkilökohtaisella Mediatunnuksella.

Naisleijonien Emma Nuutinen pääsee vihdoin kannustusjoukoista kaukaloon

Konkarihyökkääjä tarttui uransa toisella kierroksella ensin maajoukkueen ja sitten ammattilaissarja PWHL:n tarjoamaan mahdollisuuteen.

Jääkiekon sekatyöläisen Emma Nuutisen kuva ja nimi näkyivät vielä alkuviikosta Kiekko-Espoon verkkosivuilla, mutta Nuutisen katse oli tiukasti loppuviikon EHT-turnauksessa, ensi viikolla alkavissa MM-kilpailuissa ja joulukuussa käynnistyvässä Pohjois-Amerikan ammattilaissarja PWHL:ssä.

Nuutinen jätti työpaikkansa ja palaa loppuvuodesta Pohjois-Amerikkaan, jossa hän on kiekkoillut aiemmin NCAA-yliopistosarjassa 2016–20 ja PHF-sarjassa 2022–23.

– Vastasin kolme vuotta tyttökiekosta ja some-jutuista, joten se oli täysipäiväinen duuni, Nuutinen kuvaili aikaansa Kiekko-Espoossa.

Kaiken tuon "duunin" ohessa Nuutinen teki Kiekko-Espoolle pudotuspelit mukaan luettuna yli 100 maalia ja 200 tehopistettä, mutta jääkiekko pelaajana oli hänelle vain intohimo ja aikaa vievä harrastus. Siksi Nuutinen tarttui Seattle Torrentin tarjoukseen.

– Lopetin perjantaina työt Suomessa, joten tällä erää tämä on ensimmäinen päiväni ammattiurheilijana, Nuutinen naurahti maanantaina Helsingissä järjestetyssä Jääkiekkoliiton mediatilaisuudessa.

Seattle kiinnostui suomalaisesta jo varhain.

– Olympialaisten jälkeen aloitin keskustelut. Siellä oli ilmeisesti loukkaantumisia, ja he olisivat halunneet minut jo viime kaudella. Halusin lähteä Seattleen niin, että saan täyden kauden ja kokemuksen. Hirveän montaa pelivuotta ei ole jäljellä, joulukuussa PWHL:n sarja-avauksen aikoihin 30 vuotta täyttävä hyökkääjä muistutti.

Maailman parhaat vastassa

Nuutinen debytoi arvokilpailuissa 17-vuotiaana Sotshin olympialaisissa 2014 ja kuului tuon jälkeen vuosia maajoukkueen vakiokalustoon. Hän saavutti esimerkiksi olympiapronssin Pyeongchangissa 2018 ja MM-hopean Espoossa 2019.

Kauden 2019–20 maaottelut olivat jäädä viimeisiksi, kun Pasi Mustosen tai seuraaja Juuso Toivolan Naisleijoniin ei ollut enää asiaa.

Nyt Nuutinen arvostaa uransa loppupuolella mahdollisuutta pelata uudestaan maajoukkueessa ja vihdoin myös ammattilaisena.

– Pelaaminen on juttu, johon olen pannut paljon eforttia. Haluan päästä mittaamaan itseäni maailman parhaita vastaan, Nuutinen sanoi.

PWHL:n ensimmäisellä kaudella 2023–24 mukana oli kuusi joukkuetta. Määrä kasvoi kahdeksaan 2025 ja tulevalle kaudelle 12:een. Sarjassa vilisee Kanadan ja Yhdysvaltojen maajoukkuepelaajia.

– Viime vuonna Seattlessa oli kotiavauksessa vajaat 18 000 katsojaa. Kyllä nuo jutut haluaa päästä kokemaan ja haastamaan itseään, miten pitkälle riittää, Nuutinen suunnitteli.

Puhelu Lehterältä innosti

Naisleijonien päävalmentajana vuonna 2025 aloittanut Tero Lehterä kutsui Nuutisen maajoukkueeseen viime kaudella, mutta Milano-Cortinan olympialaiset sujuivat huonosti. Nuutinen jäi pisteittä, eikä Suomi päässyt mitalipeleihin.

– Olen tosi iloinen, että sain tämän mahdollisuuden. Toivottavasti pystyn nostamaan vielä tasoa myös maajoukkueessa. Puhelu Lehterältä innosti. Maajoukkue on tuonut paljon lisää omaan jääkiekkoon ja kehittymiseen.

Nuutinen on nähnyt kaukaloissa monenlaista, mutta Ruotsin EHT-turnaukseen hän lähti sopivan jännityksen vallassa ilman sarjapelikokemusta tältä kaudelta.

– Olen saanut harjoitella Kiekko-Espoon naisten kanssa aamuisin ja iltaisin. Fysiikkaharjoittelut olen tehnyt omatoimisesti fysiikkavalmentajan ohjeiden mukaan. On kiva, että pääsin kesän jälkeen joukkueen mukaan, vaikka peleihin en päässytkään. Olen käynyt katsomassa ja kannustamassa tuttuja pelaajia.

Nyt on vihdoin Nuutisen vuoro siirtyä katsomosta kaukaloon.

– Olympialaisista jäi pahasti hampaankoloon, kun tulos ei ollut sitä, mitä haimme, pelihaluja puhkuva hyökkääjä alleviivasi.